czwartek, 24 lutego 2022
wszyscy jesteśmy przegrani
wtorek, 22 lutego 2022
kiedy gasną światła
A na okrasę cudowna opowieść obrazkowa Shauna Tana, Przybysz. Znam dwie wcześniejsze rzeczy autora i jeszcze ani razu się nie zawiodłam. Tym razem sepiowymi obrazami przeprowadza nas przez niezwykłą, nieco surrealną i oniryczną opowieść będącą hołdem dla odwagi tych, którzy zostawiają jeden świat, by znaleźć swoje miejsce na nowym brzegu. To, co tam znajdują, czego doświadczają i jak to się kończy, to już sobie trzeba obejrzeć samodzielnie.
I tak, jestem przerażona, złamana tym światem, dlatego, żeby choć przez chwilę o tym nie myśleć i uwolnić się od dudniącego mi od rana do wieczora głuchego bólu głowy, napisałam o tym co leży przede mną, w zasięgu ręki i oka.
poniedziałek, 14 lutego 2022
Dzień wina
A ja sobie w prezencie nabyłam kolejny stosik komiksów
i dostałam kolejną cudną kartkę od Łukasza
zaś skrzypiąca ma wersalka dostała piękną nową narzutę od bratowej, mojej, nie wersalki.
niedziela, 6 lutego 2022
co robią przyjaciele, gdy czasu mają wiele
Bardzo chciałabym pokazać Jakubowi tak wiele, szczególnie naszego gotyku, skarbów poukrywanych w pipidówkach, wioseczkach i pomiędzy polami, jednak musi być czas wyprawy i musi być czas odpoczynku, a my bardzo mocno chyba tego odpoczynku potrzebowaliśmy i jako rzekłam, tak się stało. zakończyliśmy jeszcze urodzinową imprezą u Izki z tańcami i whisky i to był fajny tydzień.
sobota, 5 lutego 2022
Tele fere
A gdybym zmieniła kopalnię przenosząc się do innego województwa, to miałabym jeszcze trochę kanikuły. Tak się rozleliwiłam zakazując sobie święcie nie tykać palcem najmniejszym u stopy szkolnych spraw. No może jednym, ale to było ustalone jeszcze przed feriami. Nareszcie miałam trochę czasu na poczytanie, spędziłam też fajny tydzień z Jakubem, którego zlucyferowałam i sama niestety pogrążyłam się w lucyferyjności, gdyż odczuwam nieprzemożny pociąg do obejrzenia serialu do końca, zanim jeszcze kanikuła rozpłynie się we mgłach, opadach śniegu, deszczu, wściekłych wydmuchach wiatru i promieniach słońca, które na przemian funduje mi zaoknie.
Dawno nie skamlałam o czytankach, więc dziś trzy tytuły wam podrzucam
Najpierw, poszukując czegoś zupełnie innego, ujrzałam okładkę książki Sophie Anderson Baśnie Śnieżnego Lasu (przekład Przemysława Hejmeja) i od razu w nią wsiąkłam, wiecie, te wszystkie mrozowe kwiaty, śnieżne drzewa zapychające kadr i oprószone wolno i gęsto spadającymi płatkami śniegu. Drzemiąca od zawsze we mnie rosyjska magia natychmiast podskoczyła, powęszyła nosem i zanim zdołałam wykrztusić coś o byciu pod finansową kreską, już wpisała kod zapłaty, a że książki chadzają w stadach, to okazało się, że kupiła również nocno-leśny Dom Na Kurzych Łapach również w przekładzie Hejmeja. Są to dwie pozycje dla dzieci inspirowane folklorem słowiańskim i udatnie wplatające motywy baśni w opowieść o stawaniu się sobą. W Baśniach Śnieżnego Lasu mamy dziewczynkę którą zwą Janką Niedźwiedzicą i jest tam, moiściewy, prześliczny zimowy krajobraz rodem z Andersena i tych cudownych zabaw ozdobami choinkowymi i wypraw w śnieżny ogród, który stawał się lasem i jest tam miejsce na odwagę i zwątpienie, na gniew i radość, na łzy i śmiech, a także, a myślę, że przede wszystkim na zrozumienie, że się jest sobą od początku do końca, od a do zet, tylko trzeba czasem okrążyć kulę ziemską i zobaczyć swoje plecy, żeby powiedzieć - ojej, to ja, zawsze tu byłem. A to wszystko napisane pięknym językiem przyjemnym dzieciom i dorosłym kochającym baśnie też. Ilustracje, choć monochromatyczne, mocno utrzymują opowieść w klimacie.
Dom Na Kurzych Łapach poprzez motywy i niektórych bohaterów jest połączony z Baśniami, opowiada jednak historię innej dziewuszki, Marinki, która także szuka swojego miejsca usiłując ze wszystkich sił nie zostać gospodynią tytułowego domu, a także przewodniczką dusz zmarłych (pobrzmiewa gaimanowskol, czyż nie?) . Tak bardzo się stara, że rozrabia dość mocno i nieodwracalnie, zanim odszuka to, na czym naprawdę jej zależy. Nawet mnie, czasami wkurzała niemiłosiernie, choć to postać napisana przede wszystkim dla młodych czytelników. Książka także ślicznie wydana, więc warto. Jedna i drugą warto
Neil Gaiman, M jak magia w przekładzie Pauliny Braiter, to zbiór opowiadań, większość z nich znalazła się też w zbiorczych tomach Gaimana, więc po prostu sobie powtórzyłam.
A do tego jeszcze Kurt Vonnegut, Niech Pana Bóg Błogosławi, Panie Rosewater w tłumaczeniu Lecha Jęczmyka i chyba nie trzeba jakoś specjalnie przedstawiać ani autora, ani tłumacza, bomówią sami za siebie, a książka poprzez szkaradzieństwo, rozchwianie i obłęd świata pokazuje wielką czułość i ogromny humanizm. Czyli słony i ciepły humor vonnegutowski na wieczór.
O tygodniu z Jakubem pewnie jeszcze coś skrobnę, a tymczasem, tak wygląda Jakub zasiadający w fotelu przed Lucyferem i kontemplujący ciasteczko maślane, które wraz z innymi ciasteczkami upiekliśmy pewnego wieczoru
piątek, 4 lutego 2022
Czytanie dla Granicy
A kto nie był, może obejrzeć nasze czytanie tutaj
https://www.facebook.com/nierealny.parobek/videos/986484968969194
czwartek, 3 lutego 2022
Przybądźcie sobą
A gdybyście nudzili się w piątkowy wieczór, przyjdźcie do sieci o 21. Będziemy z Januszem Radwańskim, Teresą Radziewicz i Jakubem Sajkowskim czytać wiersze, które można było zamówić wpłacając jedyne 10zł za wiersz tutaj:
link do wpłaty na Fundację Ocalenie
właściwie do jutra jeszcze można się namyślić i dorzucić nam wiersz do czytania swój lub cudzy, wystarczy wpłacić, okazać któremuś z nas dowód (wierzymy również na słowo) i przesłać nam wiersz, który mamy przeczytać z adnotacją, które z nas ma to zrobić.
Spotkanie jutro tj 4 lutego 2022 o godzinie 21, a tu link do niego:
https://www.facebook.com/events/637224270665680
Ps: Za jedyną stówkę możecie zamówić też cały wieczór autorski, który poprowadzi zawsze genialnie Janusz Radwański!